Uppdatering – regelverk fr.o.m. 2019-11-15

Vi har nöjet att presentera detta nya regelverket där vi har gjort vissa justeringar/tillägg. Vår största nyhet är att vi inför A-klass matcher (utan skydd) i Amatör-regelverket.

Nu kommer det bli betydligt enklare att arrangera A-klass matcher då allt kan arrangeras under samma tävlingssanktion.

Viktigt att veta är att tävlingssanktionen måste vara förbundet tillhanda minst 6 veckor innan tävlingsarrangemanget och att tävlingsinbjudan måste vara klubbarna tillhanda minst 3 veckor innan tävlingsarrangemanget. Anledningen till 6 veckor är att varje tävlingsläkare kontrolleras emot HOSP minst 1 gång om året och ibland kan svaret från HOSP ta upp till 2 veckor, så därför har vi uppdaterat att tävlingssanktionen måste vara förbundet tillhanda minst 6 veckor innan tävlingsarrangemanget.  

Så tänk på detta när tävlingar planeras för tävlingssanktioner som inkommer inför 6 veckor kommer få avslag då hanteringstiden blir för kort.

I den bifogade filen finns en sammanställning vad som är ändrat i regelverket samt de nya regelböckerna finns bifogat i detta mail.

VM 2019 K1

Här kommer information om hur det går från landslaget nere på VM och ca tider när de svenska fighterna går sina matcher.

Sverige representeras av följande nere i Sarajevo:

-56 Sofia Sjöström Bedziri- Masters Gym
-60 Alexandra Andersröd -Göteborgs Muay thai
-65 Mette Andersson -Varbergs Thaiboxningsklubb
-57 Sebastian Rodriguez- Fight Club Ängelholm
-63,5 Marcus Paulsson- Stockholm Kickboxning
-67 Leo Eshagi- Göteborgs Muay Thai
-81 Marcus Sundin Liljedorf- Halmstad Muay thai
-86 Anton Wall – Fight Club Ängelholm
Coacher:
Sabrina Sedin Roskvist
Magnus Trommestad

Torsdag 2019-11-24
Ring 3
Leo Eshagi ca kl: 15:35 Förlust

Onsdag 2019-11-23
Ring 2
Sofia Sjöström Bedziri ca kl: 14:36 Förlust
Mette Andersson ca kl: 16:24 Förlust

Ring 3
Leo Eshagi ca kl: 13:48 Vinst
Marcus Sundin Liljedorff ca kl: 18:36 Förlust

Tisdag 2019-10-22
Ring 2
Sebastian Rodriguez ca kl: 14:00
Anton Vall ca kl: 17:00
Alexandra Andersröd ca kl: 19:36

Ring 3
Marcus Paulsson ca kl: 15:48

Intervju av budo och kampsportsförbundet med vårt landslag inför VM i K1 nere i Sarajevo. För att läsa intervjun klicka på respektive namn.

Alexandra Andersröd
Sofia Sjöström Bedziri
Mette Andersson
Marcus Paulsson
Leo Eshagi
Sebastian Rodriguez
Anton Wall
Marcus Sundin Liljedorff

Tävlingsresultat

Tävlingsnamn: Slaget om Landskrona
Typ: KL och JK turnering
Datum: 2018-09-01
Arrangör: Landskrona Kickboxningsförening
Ort: Landskrona
Resultat:
Kilosklass/Disiplin: Placering: Namn: Klubb:
-49 JK 1 Kevin Eisengarten Fight Club Ängelholm
2 Tekla Daleke Föreningen Kalvhagen Box Center
-70 KL 1 Carolina Bergman Kungsbacka Fight Team IF
2 Annika Berglund Skurups Kick och Boxningsklubb
+70 KL 1 Annika Berglund Skurups Kick och Boxningsklubb
2 Emma Ankargren Landskrona Kickboxningsförening
-63 KL 1 Mohamed Telaie Östersunds Kampsportsförening
DISQ Moslim Mohammadi Landskorna Kickboxningsförening
DISQ Sebastian Rodrigeuz Fight Club Ängelholm
-74 KL 1 Simon Nilsson Skurups Kick och Boxningsklubb
2 Christoffer Andersen Ironman Kickboxningsklubb Majorna
3 Johan Hallberg Landskrona Kickboxningsförening
-79 KL 1 Alexey Borisovich Makarov Furulunds Kickboxnings Förening
2 Niklas Eberstein Östersunds Kampsportförening
3 Fredrik Jarlsborg United Fighters IF
DISQ Anders Ek Skurups Kick och Boxningsklubb
DISQ Joel Bergh Lagerqvist Tyresö Fightcenter IF
-84 KL 1 Anton Wall Fight Club Ängelholm
2 Marcos De Freitas Moreno Furulunds Kickboxnings Klubb
3 Jon Törnwall Masthuggets Kampsportsförening
-89 KL 1 Tony Berglund Landskrona Kickboxningsförening
2 John Olsson Ironman Kickboxningsklubb Majorna
DISQ Peter Wallin Masthuggets Kampsportsförening
-94 KL 1 Patrik Eriksson Tyresö Fightcenter IF
2 Roger Eriksson Masthuggets Kampsportsklubb
3 Ahmed Mohsin Fighter Kickboxnings Förening
4 Henrik Teiner Tyresö Fightcenter IF