Regeluppdateringar fr.o.m. 1 juli 2018

Lite nya regler som börjar gälla fr.o.m. 1 juli 2018

  • För att delta på en tävling som är sanktionerad av Svenska Kickboxningsförbundet (SKF) så måste den tävlande tillhöra en klubb som är medlem i SKF. OBS! Detta gäller endast svenska klubbar
  • Tävlingssanktioner skall inkomma minst 6 veckor innan arrangemangsdatum samt att inbjudan skall vara förbundet tillhanda för utskick senast 3 veckor innan arrangemangsdatum.
  • Tävlingsbidragsansökan tillsammans med Tävlingsrapporten skall senast vara förbundet tillhanda 7 dagar efter arrangemanget annars utgår tävlingsbidraget
  • 2 nya kilosklasser i Junior Kickboxning, enligt följande: -29 samt -33.

Svenska Mästerskapet – Klubbkompisar som möter varandra i förbestämda matcher räknas inte som SM-status dvs. den matchen räknas inte för att exempelvis delta på ett SM. En uppdaterad regelbok kommer inom kort.

Resultat Kalvhagen Open #3

Tävlingsnamn: Kalvhagen Kickboxing Open #3
Typ:  LK/K1/KL/JKLK-matcher (Förbestämda)
Datum: 2018-04-21
Arrangör: Kalvhagen Sthlm IF
Ort: Stockholm
Resultat:
Kilosklass/Disiplin: Placering: Namn: Klubb:
FÖRBESTÄMDA MATCHER
-60 LK 1 Denise Sandqvist Stockholms Kickboxningsklubb (2-1)
2 Mysan Åkerstrand Stockholms Kickboxningsklubb
-79 KL 1 Sergio Alcantara Föreningen Kalvhagens Box Center
2 Vlad Leciks Stockholms Kickboxningsklubb
-69 KL 1 Babel Cacan Stockholms Kickboxningsklubb   (3-0)
2 Hampus Westenau Stockholms Kickboxningsklubb
-60 KL 1 Maria-Electra Papadopolou Masters Gym Kick & Thaiboxning IF (3-0)
2 Sara Björk Föreningen Kalvhagens Box Center
-84 KL 1 Felix Ceasar Föreningen Kalvhagens Box Center (3-0)
2 Mikael Lindqvist Östersunds kampsportsförening IF
-81 LK 1 Alireza Qorbani Masters Gym Kick & Thaiboxning IF  (2-1)
2 Alan Ekmen Masters Gym Kick & Thaiboxning IF
-70 LK 1 Irene Forsell Nilsson Masters Gym Kick & Thaiboxning IF  (3-0)
2 Ida Svedlund Föreningen Kalvhagens Box Center
-67 LK 1 Ash Byrne Stockholms Kickboxningsklubb  (3-0)
2 Babel Cacan Stockholms Kickboxningsklubb
-86 LK 1 Mattias Grimberg Stockholms Kickboxningsklubb  (3-0)
2 Felix Ceasar Föreningen Kalvhagens Box Center
-74  KL 1 Sebastian Meyer Södermalms Shaolin (2-1)
2 Junior Andersson Djurgården IF
+70 LK 1 Emma Johansson Masters Gym Kick & Thaiboxning IF  (2-1)
2 Irene Forsell Nilsson Masters Gym Kick & Thaiboxning IF
-79 KL 1 Magnus Leander Föreningen Kalvhagens Box Center (2-1)
2 Niklas Eberstein Östersunds Kampsportsförening
-79 KL 1 Kim Restrup Stockholms Kickboxningsklubb  (3-0)
2 Filip Brandelius Föreningen Kalvhagens Box Center
-67 LK 1 Ulugbek Zohidov Masters Gym Kick & Thaiboxning IF  (2-1)
2 Najib Ghaderi Fighter Muay Thai
-75 KL 1 Junior Andersson Djurgårdens IF (2-1)
2 Mohammed Peywan Masters Gym Kick & Thaiboxning IF
-71 LK 1 Erik Jennerbrink Föreningen Kalvhagens Box Center  (2-1)
2 Kim restrup Stockholms Kickboxningsklubb
-63,5 K1 1 Toral Agaev Olympia Kampsportsförening (3-0)
2 Pawi Sölgén Stockholms Kickboxningsklubb
-67 K1 1 Haben Zere Bedav Masters Gym Kick & Thaiboxning IF  (RSC-H)
2 Stefan Jakobsson Föreningen Kalvhagens Box Center
-50JK 1 Cornelia Guerra Masters Gym Kick & Thaiboxning IF  (3-0)
2 Felicia Stille Föreningen Kalvhagens Box Center
-81 K1 1 Marcus Glingestam Masters Gym Kick & Thaiboxning IF  (3-0)
2 Alan Ekmen Masters Gym Kick & Thaiboxning IF
-75 K1 1 Erik Engström BK Slagskeppet Muay Thai (3-0)
2 Elias Bahmouch Stockholms Kickboxningsklubb
-75 K1 1 Eric Bremberg Masters Gym Kick & Thaiboxning IF  (2-1)
2 Ludvig Fiberg BK Slagskeppet Muay Thai

Resultat April-Open 2018-04-21 Furulund

Tävlingsnamn: April-Open
Typ: KL-Turnering + FC matcher
Datum: 21 April 2018
Arrangör: Furulunds kickboxnings klubb
Ort: Kävlinge
Resultat:
Kilosklass/Disiplin: Placering: Namn: Klubb:
KL-turnering
-55 KL 1 Jonna Sundling Jönköpings Kick & Boxningsklubb
2 Mimmi Lindell Fight Club Ängelholm
3 Annette Persson Skurups Kick och Boxningsklubb
4 Mina Arezoo Malmö Boxing Academy BK
5 Lisa Atterskog Fighting Spirit Kickboxningsklubb
5 Denise Khalidy Furulunds Kickboxnings Klubb
-60 KL 1 Nina Fredriksson Skurups Kick och Boxningsklubb
2 Pauli Stenung Fighter Kickboxnings Förening
+70 KL 1 Annika Berglund Skurups Kick och Boxningsklubb
2 Emma Ankargren Landskrona Kickboxningsförening
3 Amanda Gergess Jönköpings Kick & Boxningsklubb
4 Agnes Lime Fighting Spirit Kickboxningsklubb
-57 KL 1 Sebastian Rodriguez Fight Club Ängelholm
2 Natthaphong Phengjantha Fight Club Ängelholm
3 Mustafa Karimi Föreningen Kalvhagens Box Center
4 Mustafa Moradi Jönköpings Kick & Boxningsklubb
-63 KL 1 Benjamin Cedergren Lyngby Kickboxing
2 Cristoffer Hidalgo Föreningen Kalvhagens Box Center
3 Danyar Namuq Malmö Boxing Academy BK
-69 KL 1 Dennis Hidalgo Föreningen Kalvhagens Box Center
2 Felix Broo Fight Club Ängelholm
3 Jacob Lindström Fight Club Ängelholm
4 Hugo Wendel Fight Club Ängelholm
5 Kevin Kostic Fighter Kickboxnings Förening
Disq Habibullah Azizi Furulunds Kickboxnings Klubb
-74 KL 1 Flamur Spahija Föreningen Kalvhagens Box Center
2 Khaled Safi Landskrona Kickboxningsförening
3 Ola Jarvi Furulunds Kickboxnings Klubb
4 Noah Stål Furulunds Kickboxnings Klubb
-79 KL 1 Anton Wall Fight Club Ängelholm
2 Marcus Forsberg Fight Club Ängelholm
3 Aleksey Makarov Furulunds Kickboxnings Klubb
Disq Simon Larsen Furulunds Kickboxnings Klubb
Tävlande ej —> WO Timmy Holmqvist Föreningen Kalvhagens Box Center
-84 KL 1 Pontus Thor Jönköpings Kick & Boxningsklubb
2 Marcos De Freitas Furulunds Kickboxnings Klubb
3 Jonathan Sandén Fight Club Ängelholm
4 Martin Petersen Lyngby Kickboxing
5 Gustav Karlsson Gustav Karlsson
-94 KL 1 Lee Armano Skurups Kick och Boxningsklubb
2 Songsak Laodee Fight Club Ängelholm
+94 KL 1 Emil Hossen Fight Club Ängelholm
2 Billy Norlén Landskrona Kickboxningsförening
3 Mikael Khemiri Fight Club Ängelholm
4 Steffen Jungsled Lyngby Kickboxing
JK-matcher
-49 JK 1 Emil Andersson Furulunds Kickboxnings Klubb
2 Matheus Jönsson Fight Club Ängelholm
3 Tekla Daleke Föreningen Kalvhagens Box Center
-61 JK 1 Ivan Quasim Skurups Kick och Boxningsklubb
2 Cecilia Myrén Föreningen Kalvhagens Box Center
FC-matcher
-63,5 LK 1 Ali Jafari Fighter Kickboxnings Förening (2-1)
2 Lukas Beckman Malmö Boxing Academy BK
-81 K1 1 Hamid Valizadeh Fighter Muay Thai Förening (AB)
2 Mikael Sandin Landskrona Kickboxningsförening

Resultat Grästorps Vårfight 2018-04-14

Tävlingsnamn: Grästorps Vårfight
Typ: Kick-Light turnering  /Junior kickboxning +Diplom ( förbestämda matcher)
Datum: 2018-04-14
Arrangör: Grästorps Kampsportsförening
Ort: Grästorp
Resultat:
Kilosklass/Disiplin: Placering: Namn: Klubb:
-37 JK 1 Lukas Frost West Coast Kickboxing Kampsportsförening
2 Emy Ericsson Kungsbacka Fight Team IF
-49JK 1 Theo Hultberg West Coast Kickboxing Kampsportsförening
2 Nemo Rojas West Coast Kickboxing Kampsportsförening
3 Gabriel Kusibojovski Föreningen Ironman club Kärra
4 William larsson Kungsbacka Fight Team IF
-55JK 1 Sigrid Bergsten West Coast Kickboxing Kampsportsförening
2 Alva Lundberg Föreningen Ironman club Kärra
3 Ossy Karvonen Föreningen Ironman club Kärra
4 Hannah Winge Föreningen Ironman club Kärra
-69JK 1 Loke Wennersten West Coast Kickboxing Kampsportsförening
2 Jesper Olofsson Föreningen Ironman club Kärra
-65 KL 1 Anna-Maria Arvidsson Göteborgs Kickboxningsklubb
2 Joanna Camacho Göteborgs Kickboxningsklubb
3 Moa Ravn Grästorps Kampsportsförening
4 Sarah Andersson Masthuggets Kampsportsklubb
+70 KL 1 Dorothea Schander Masthuggets Kampsportsklubb
2 Leila Paavilainen Kungsbacka Fight Team IF
-57 KL 1 Danyal Hassani Göteborgs Kickboxningsklubb
Disq Mohsen Khawari Grästorps Kampsportsförening
-69 KL 1 Ahmad Karemi Göteborgs Kickboxningsklubb
2 Torbjörn Dalstrand Grästorps Kampsportsförening
3 Simon Ekelund Ironman Sportklubb Herrljunga
4 Emil Jerneryd Föreningen Ironman club Kärra
-74 KL 1 Niklas Eberstein Östersunds Kampsportsförening
2 Lukas Strandvik Kungsbacka Fight Team IF
3 Ivan-Philippe Gbehi Ironman Sportklubb Herrljunga
-79 KL 1 Ali Akbar Moradi Grästorps Kampsportsförening
2 Simon Olofsson Föreningen Ironman club Kärra
3 Özgur Durmas Fox Fight Club Mellerud
-84 KL 1 Peter Billqvist Masthuggets Kampsportsklubb
2 Jon Törnwall Masthuggets Kampsportsklubb
3 Kenneth Jönsson West Coast Kickboxing Kampsportsförening
4 Jakob Nyqvist Grästorps Kampsportsförening
5 Robin Nilsson Fox Fight Club Mellerud
-89 KL 1 Jacob woullet Kungsbacka Fight Team IF
Disq Peter Wallin Masthuggets Kampsportsklubb
+94 KL 1 Oliver Frost Kungsbacka Fight Team IF
2 Roger Eriksson Masthuggets Kampsportsklubb
Best Fighter: Niklas Eberstein, Östersunds Kampsportsförening