Resultat från Svenska Mästerskapen 2012 i light contact

Här är resultatet från lördagens SM och årets svenska mästare och mästarinnor i disciplinerna LC och KL.

Light contact

-50 LC
1:a Ida Sihvonen, Göteborgs Kickboxningsklubb
2:a Camilla Jörneheim, Ängelholms Kickboxningsklubb
3:a Kattarina Pettersson, Jönköpings Kick&Boxningsklubb

-63 LC
1:a Sead Cecunjanin, Ängelholms Kickboxningsklubb
2:a Alex Bring Palm, Ängelholms Kickboxningsklubb
3:a Edwin Pettersson, Landskrona Kickboxningsförening

-60 LC
1:a Cecilia Albrektsson, Ängelholms Kickboxningsklubb
2:a Johanna Möllersten, Göteborgs Kickboxningsklubb
3:a Liselotte Persson, Fighter Kickboxningsförening

-74 LC
1:a Martin Eisengarten, Ängelholms Kickboxningsklubb
2:a Oscar Andersson, Göteborgs Kickboxningsklubb
3:a Andreas Olofsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

-89 LC
1:a Olof Petterson, Fighter Kickboxningsförening
2:a Magnus Rapp, TKD Föreningen Jeong Shim Kwan

Kick light

-55 KL
1:a Kristin Skante, Fighter Kickboxningsförening
2:a Johanna Fredriksson, Fighter Kickboxningsförening

-70 KL
1:a Karin Edenius, IF Team Perrys Gym
2:a Sandra Vargbom, Södra Ryd Fightcenter
3:a Linda Karlberg, Fighter Kickboxningsförening

+70 KL
1:a Charlotte Berggren, Ängelholms Kickboxningsklubb
2:a Kristin Wilhelmsson, Fighter Kickboxningsförening
3:a Catharina Arvidsson, Jönköpings Kick&Boxningsklubb

-57 KL
1:a Jonathan Borg, Kalvhagens Box Center
Disq – Mostafa Hosseini, Ängelholms Kickboxningsklubb
Disq – Hussein Yousif, Föreningen Västerås Kampsportcenter

-63 KL
1:a Thomas Heiderup, Kalvhagens Box Center
2:a Viktor Granberg, Kalvhagens Box Center
3:a Karen Khachatryan, Södra Ryd Fightcenter

-69 KL
1:a Johan Abrahamsson, Göteborgs Kickboxningsklubb
2:a August Aztley, Fighter Kickboxningsförening
3:a Sebastian Olsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

-74 KL
1:a Joakim Wåhlstrand, Göteborgs Kickboxningsklubb
2:a Marcus Olsson, Landskrona Kickboxningsförening
3:a Olof Hultfelt, Ironman Majorna Kickboxning

-79 KL
1:a Linus Lindekrantz, Kalvhagens Box Center
2:a Ulf Lindahl, Kalvhagens Box Center
3:a Tommy Sand, Fighter Kickboxningsförening

-84 KL
1:a Fredrik Holmgren, Ängelholms Kickboxningsklubb
2:a Jimmy Silva, Kalvhagens Box Center
Disq – Ricky Serey Gustavsson, Kalvhagens Box Center

-89 KL
1:a Jan-Olof Åhlander, Ängelholms Kickboxningsklubb
2:a Håkan Karlsson, Ironman Majorna Kickboxning
3:a Jakob Ribbing, Kalvhagens Box Center

-94 KL
1:a Vladimir Zunkovic, Kalvhagens Box Center
2:a Johan Wolke, Furulunds Kickboxningsklubb
3:a Sebastian Hallin-Svensson, Föreningen Ironman Club Kärra

+94 KL
1:a Mikael Khemiri, Garuda Muay thai
2:a Marcus Johansson, Landskrona Kickboxningsförening

Bästa klubb (LC/KL)
1:a Ängelholms Kickboxningsklubb  24p
2:a Kalvhagens Box Center  14p
3:a Fighter Kickboxningsförening 13p
3:a Göteborgs Kickboxningsklubb 13

Best Fighter
Utsedd av klubbarna
Ida Sihvonen, Göteborgs Kickboxningsklubb
Johan Abrahamsson, Göteborgs Kickboxningsklubb

Utsedd av ringdomarna
Olof Hultfelt, Ironman Majorna Kickboxning

 

Ett stort tack till Ängelholms Kickboxningsklubb för ett välorganiserat och trevligt mästerskap.